Hra mysli: 10 věcí, které mentálně silný jezdec nedělá

Existuje několik klíčových charakteristik mentálně silných jezdců, které mají společné: věci, které DĚLAJÍ, a také věci, které NEDĚLAJÍ – oboje s cílem udržet pod kontrolou vlastní hru mysli.

Tady je 10 věcí, které tito jezdci nedělají – a také pár slov k nim, abyste neváhali je následovat:

1. necítí nutkání vyhrát

Úspěšný jezdec necítí potřebu vyhrát – tedy ne, že by nechtěl. Jen necítí, že MUSÍ vyhrát. Je to tak, že CHCE – a také ví, že MŮŽE! Velmi dobře rozumí rozdílu mezi těmito dvěma způsoby chápání situace. Velmi dobře také chápe důležitost odstupu od výsledku soutěže v jejím průběhu proto, aby mohl zůstat plně koncentrovaný na výkon. Osobní odstup od výsledku je důležitý také pro udržení sebedůvěry a jistoty v jeho průběhu.

2. nebojí se tlaku

Mentálně silný jezdec se neděsí tlaku. Ví, že naopak pod tlakem exceluje a zdravou míru presu potřebuje k tomu, aby zůstal soustředěný a přítomný v daném okamžiku.

3. nepochybuje o svých plánech

Jakmile si jednou mentálně silný jezdec projde parkur a rozhodne se, kde bude mít jaký nájezd a kolik kde udělá cvalových skoků, už nepochybuje o tom, jestli bude plán fungovat anebo ne. Ví, že plán, který si udělal, je v daném okamžiku nejlepší možná varianta pro něj i jeho koně, a stoprocentně plán dodrží – variuje pouze v detailech.

4. nenechá se rozrušit a nikdy není roztěkaný

Mentálně silný jezdec udělá úplně všechno nezbytné k tomu, aby se dostal ve své mysli plně soustředěně do přítomného okamžiku nejpozději ve chvíli, kdy sedne na koně. Ujistí se, že před svojí jízdou bude mít místo kam zajde a v tichosti se připraví a zkoncentruje. Pak teprve nasedne a už neopustí svojí ,,zonu”.

5. neztrácí víru

Úspěšný jezdec ví, že jezdectví není závod na 100 metrů, spíše je to maraton, kde úspěch si žádá čas. Věří v sebe a věří ve svou vlastní unikátní cestu za úspěchem.

6. neshazuje ostatní

Mentálně vybalancovaný jezdec nepotřebuje shazovat ostatní aby se sám cítil lépe. Místo toho dodává ostatním – a obzvláště slabším – odvahy, podporuje je v učení z vlastních chyb a oslavuje s nimi vítězství.

7. nefrustruje ho, když jdou věci svým vlastním směrem či tempem

Mentálně silný jezdec ví, že tím, že se bude trápit a zaobírat věcmi, které už nejdou změnit jen a jen ztrácí energii. Místo toho se učí z vlastních nezdarů a tvrdě na sobě pracuje, aby šly věci příště lépe.

8. nebojí se budoucnosti

Dobrý jezdec se nefixuje na cílovou stanici. Ví, kam směřuje a kam chce dojít, a věří tomu, že se tam dostane. Musí vytyčit spoustu malých cílů a udělat také jasný plán, aby zůstal soustředěný na to, co může změnit v právě přítomném okamžiku.

9. neposlouchá kritiky

Mentálně odolný jezdec se naučil neposlouchat kritiky a lidi okolo sebe, kteří si myslí, že všechno dělají lépe. Protože i ti jezdci okolo mají  stejně jako on svůj vlastní jasný a osobitý plán, ustanovili si své vlastní individuální postupy, na které se soustředí. Jejich mentální náhled na věc je ale striktně osobní záležitost a nelze jej srovnávat s vlastním, protože každý jezdec je unikát s jinými vlohy, jinou historií a cestou, jiným pohledem na svět.  Dobrý jezdec si utvoří okolo sebe silný tým lidí, kteří mu ze srdce přejí jen to nejlepší.

10. nezapomíná na čem nejvíc záleží

Úspěšný jezdec nenechá úspěch, aby ho oddělil od toho, na čem nejvíc záleží – co bylo začátkem, co je pojítkem procházejícím skrz celý jezdecký život každého jezdce, a co se nesmí nikdy ztratit – a tím je kontakt a propojení s koněm. Dobrý jezdec investuje vše co může do svého koně, protože ví, že to je totiž ta nejlepší možnost, jak zvýšit své šance na další a další úspěchy…

Inspirováno textem z nfstyle.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..