Co dokáže důvěra aneb proč je důležité brát ježdění vážně

Rutina kvalitního tréninku dává jezdci důvěru v koně, 
důvěra v koně dává jezdci jistotu a sebedůvěru,
sebedůvěra jezdce plodí u koně důvěru v jezdce.
Ve skokové přípravě jezdecké dvojice hraje velkou roli rutina a z ní vycházející znalost reakcí koně – jak těch fyzických, tak těch mentálních, včetně průsečíků, kde se tyto dvě roviny setkávají a vzájemně ovlivňují… Rutina tvoří ale také základ vzniku další velmi významné veličiny ve sportovním partnerství s koněm – důvěry. Ta je základním a přirozeným postojem a emocí, bez které partnerství nemůže existovat. Vztahuje se k budoucnosti – je to očekávání, spolehnutí se – a musí být proto vybudovaná na zkušenostech. Rutina v tréninku tedy buduje v jezdci důvěru v koně a ujišťuje ho v dobré schopnosti předvídat reakce svého partnera. Jako každá důvěra je ale i ta mezi koněm a jezdcem křehká, a proto by měl trenér citlivým přístupem a soustředěným, precizním odhadem situace eliminovat stavy, kdy se rutina v tréninku výrazně a dramaticky narušuje a důvěra hroutí. Právě to je totiž základní funkcí trenéra, který stojí vprostřed kolbiště a za každého ročního období, počasí a osobního rozpoložení vlévá jezdcům do žil optimismus, chuť do práce, a ukazuje cestu i ve chvílích, kdy se jezdci cesta ztrácí. A především trenér nedopustí zbytečné karamboly a chyby, které staví jezdeckou dvojici zas a znovu na začátek.
Naopak důvěra koně v jezdce, ta kterou kůň vrací zpátky, vychází z jistoty jezdce. Ten nejistý bez důvěry ve svého koně, vybudované dobrým tréninkem, není schopen utvrdit váhavého koně v ničem, ať už jde o překonání koukavého skoku na závodech anebo projetí okolo igelitu. Takže ještě jednou:
Rutina kvalitního tréninku dává jezdci důvěru v koně, 
důvěra v koně dává jezdci jistotu a sebedůvěru,
sebedůvěra jezdce plodí u koně důvěru v jezdce.
Tato neměnná posloupnost je důvodem, proč investovat do jezdeckého sportu, nešetřit na sobě a pustit se do přípravy naplno. Jen s koněm, kterého jezdí jezdec stabilně, si dokáže srovnat a vybudovat vztah, který se díky korekcím a nasměrování trenérem vyvine sportovně tam, kam sahají fyzické schopnosti obou atletů – ať už je cílovou stanicí parkur L, anebo má dvojice ambice na mezinárodní starty v těžkých soutěžích.
Proto se nadechněte, roztáhněte křídla, vyberte si uvážlivě svého prvního koně, dobře zvolte trenéra, k oběma si vybudujte důvěru a zvítězíte nad svými domnělými limity a překonáte svoje představy. 
A pro ty, kteří tuto možnost momentálně nemají anebo ji teprve zvažují, jsou tu naši perfektní učitelé – koně, kteří své jezdce zásobí zkušenostmi, pozitivním vztahem k ježdění, a pomáhají budování citu pro to, co je správné. Později s vlastním koněm tyto zkušenosti využijete k nalezení vzájemného souladu… Pracujte tedy na sobě a mějte cíl – naši koně jsou tu pro to, aby vás na cestě za ním provázeli. A hlavně, ať je to cesta kterákoliv, užívejte si ji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..