ROZHOVOR před soustředěním s Natálkou Roučkovou: chybu hledej nejprve v sobě, ne v koni

Ahoj Natálko, chystáme v dubnu druhé letošní skokové soustředění pod Tvým vedením. První proběhlo začátkem února, většinu zimy ale měli koně volnější režim a odpočívali. Jak trénují přes zimu tvoji sportovní koně?

Natálka opět mistryní ČRZkušenějším a starším koním dopřávám měsíc nebo i dva úplného volna, kdy je nezatěžuji vůbec skákáním ani příliš drezurou, jen se lehce pohybují na jízdárně a v terénu. Po zimě je začnu opět více přiježďovat, rozhýbávat přes kavalety, trochu gymnastiky, a když začnu cítit, že jsou opět v kondici a při síle, skočím doma párkrát celý parkur a můžou vyrazit na závody. Prakticky už mají tito koně výcvik za sebou a ,,všechno umí” – naopak mladí koně se přes zimu musí posunout na úroveň o rok starších, aby výkonnostně adekvátně rostli. Mají také pár týdnů volno, ale po nich se musí trénovat více jak v gymnastice, tak v drezuře, v různých distancích – nemají to v sobě ještě tak zakořeněné. Každý kůň ale potřebuje trochu individuální plán podle toho, co je za typ, co mu na závodech tolik nejde atd.

Důležitá věc, kterou bych podtrhla – práce by měla být proměnlivá a zábavná, její způsob musí svým charakterem udržet pozornost a chuť koně.

Dobré je střídat proto, když to jde, terén s drezurou, dynamičtější práci se silovější, a také reagovat na změny- to jestli je kůň unavený, bolavý, nebo naopak příliš energický – a flexibilně tomu upravovat práci…

Hodně zmiňuješ terén – mnozí jezdci dnes ale do něj nemají chuť a donekonečna by pilovali detaily na jízdárně. Proč je vlastně dobré jezdit na vyjížďky?

Naše dvojice Láďa a JanaPro koně je venku v terénu samozřejmě daleko přirozenější prostředí – nemá pocit, že pracuje, takže většinu koní to baví. Velký bonus je, že se kůň neustále někam nezatáčí a tak klouby a kosti nemají takovou zátěž jako na jízdárně. Šlachy i vazy se pravidelným pohybem v přírodě stanou pružnější z důvodu nerovnosti terénu. (Samozřejmě to neplatí pro povrch s velkými dírami, příliš klouzavý nebo hluboký podklad atd. Jezdec by měl vždy přemýšlet, jaká forma práce je ten daný den dle počasí a stavu povrchu nejlepší variantou pro jeho koně tak, aby neriskoval jeho zranění.) V terénu má jezdec čas soustředit se na svoje zlepšení. Neplní v určitý čas určitý pokyn, a tak vzniká možnost koncentrovat se na vylepšení svého sedu, zaměřit se na odbourání zlozvyků, důsledně se kontrolovat v tom, co mi zrovna právě na jízdárně nejde (kdo zná v tréninku pocit ,,tolik věcí najednou nemůžu v životě stihnout” si může hodně pomoci tím, že jde jezdit například s jasným cílem celou vyjížďku si pohlídám patu extra prošlápnutou, nebo budu se soustředit na držení otěží atd.).

Pokud neovládáte svého koně v terénu ve volném prostoru, pravděpodobně to bude drhnout i na závodech…

Poznámka nakonec – určitě ale než vyrazíme do terénu, musíme vědět, že koně na jízdárně umíme dobře ovládat a ten poslouchá – jinak by to bylo příliš nebezpečné!)

Vnímáš do detailu už několikátou generaci jezdců – mezi jedněmi jsi vyrostla, další generace trénuješ. Vidíš mezi nimi nějaký rozdíl?

Devítiletý valach Mr. LandoU dnešních dětí mi chybí touha vědět víc. Často místo toho, abych mohla rovnou začít trénovat jezdce a koně, strávím první část hodiny úpravou uždění, třmenů, kamaší, sedla, takových základních věcí! Přitom ve všech učebnicích je vše dokonale popsané a nakreslené. Pamatuji si, že jsme jako děti měli doslova bible – např. Paalmanovo Skokové ježdění (pozn. k dispozici k zapůjčení ve stáji), Jízdu na koni od Majora Dobeše a další jsme vyhledávali, kde to jen šlo. Skládali jsme uzdečky na čas, vařili lněné semínko a obřadně sestrojovali krmné dávky koním na míru, čistili a čistili, zaplétali hřívy a ocasy z pouhé touhy získat cvik a umět to dobře. A zároveň byla čest odjezdit jakéhokoliv koně i nesportovního, aby nám přibývaly zkušenosti.

Vždy jsem věřila a myslím, že i celá má generace, že koně mi vše můžou vrátit na závodech, jen když se o ně opravdu vždy pořádně postarám – a pokud se něco i tak nepovede, budu vždy hledat chybu nejprve v sobě.

Děkujeme za další inspirativní rozhovor, přejeme hodně štěstí na závodech a moc se těšíme na další soustředění u nás! Zároveň na něj zveme jezdce s vlastními koňmi i bez, stejně jako diváky. Soustředění se bude konat 9. a 10.4.2016 na adrese stáje Kunratická 305, Rozkoš u Průhonic. Pro více informací nás kontaktujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..