ROZHOVOR: Natálka Roučková o naší stáji ,,jsem překvapená kvalitou vašich koní”

Natálka MČR 09Natálka Roučková, několikanásobná mistryně republiky v parkurovém skákání, úspěšná účastnice mnoha mezinárodních sportovních mítinků a životní partnerka české skokové jedničky Aleše Opatrného si na nás ve dnech 14.-16.7.2015 udělala čas a trénovala v těchto dnech přes deset dvojic našich koní a klientů v areálu v Rozkoši u Průhonic. Poprosili jsme ji následně o rozhovor.

Ahoj Natálko, předně moc děkujeme za soustředění s Tebou – užili jsme si to! Jsi zvyklá na nejluxusnější tréninkové zázemí – byl to pro Tebe u nás s pískovou jízdárnou 25×55 m návrat do minulosti? Co je pro Tebe pro hobby až S úroveň dostatečné?

Poslední roky jsem zvyklá na opravdu dokonalá zázemí, to je veliký luxus a bonus, ale vaše jízdárna zas takový návrat do minulosti to nebyl-dokonce jsem byla zvyklá trénovat koně i na menší pískové jízdárně a to skákali na závodech T parkury a určitě jim to nevadilo… Koně můžeme trénovat i na louce, ale jak u písku, tak i u trávy musíme sledovat a kontrolovat přílišnou tvrdost/měkkost, zkrátka o povrch se starat-přizpůsobovat tomu tréning,když počasí není na naší straně. Důležité je pro mě, že když někdo chce být lepší, hledá chyby v sobě a nevymlouvá se na okolnosti-pak to může mít posun dopředu.

Soustředění s Natálkou Roučkovou

Jak hodnotíš naše koně coby profesory na výuku a závody? Viděla jsi deset našich koní – tedy téměř všechny.

Byla jsem překvapena kvalitou koní – všichni byli zchopni bez problémů překonávat všechna cvičení a parkury, účastní se pravidelně závodů a přitom jsou v podstatě provozní koně,které si děti,slečny,studenti půjčují-kéž by mělo více lidí šanci mít do začátku takovéto profesory. Minimálně tři koně bych si z toho i já ráda půjčila do vyšších soutěží:-)

Jak byli připraveni jezdci? Co zlepšit v jejich základní průpravě?

Jezdci poslouchali,reagovali a snažili se, byla jsem spokojená. U některých chyběla zpočátku jakási horlivost,ale myslím,že jsme ji po třech dnech našli a že pochopili,že člověk musí nabudit nejen koně k výkonům..

NatálkaPoslední otázka: jak vidíš náš koncept, který stojí na poskytnutí kvalitních sportovních koní veřejnosti? Ne každý si může nebo chce pořídit svého koně – i takoví jezdci však mívají ambice. Co bys jim poradila?

Já myslím, že pro tebe jako majitele je samozřejmě risk dát všanc takové koně, riskovat jejich zranění či to, že se občas budou muset poopravit, ale pro ty studenty jsou takováto zvířata na učení k nezaplacení. Dříve býval ve stájích koncept oddílů, kde děti pomáhaly a za to jim byly půjčovány koně – za odměnu,když se o stáje i zvířata dobře postaraly. Dnes má většina dětí vlastní koně, nejsou nuceni pomáhat ve stájích. Ale všechny kvalitní jezdce co znám – ať už pro to, že se jimi stali měli skvělé podmínky či vůbec žádné – vždy když můžou pomáhají ve stáji, mají starost o koně a další členy stáje a především neštítí se jakékoliv práce, která je potřeba. Jo a ještě jedna rada – BÝT POZITIVNÍ A PŘENÁŠET TO NA KONĚ!

Díky moc:-) Těšíme se na další soustředění s Tebou v termínu 10.-12.8.2015

V případě zájmu o soustředění či trénink u nás s vlastním anebo naším koněm (od hobby úrovně do 145 cm v tréninku) nás neváhejte kontaktovat na stajhendrichova@gmail.com anebo čísle 722960400, nezávazná návštěva možná i bez předchozí domluvy ve všední dny 8:00 – 20:00, víkend po domluvě. Přidejte se k nám, splňte si sen a přibližte se sportu!

Bohatá fotogalerie z celého soustředění je tradičně na jezdecky-skokovy-klub.rajce.idnes.cz